Pisanki

Pisanka –  zwyczajowa nazwa jaja zdobionego różnymi technikami. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

Zdobienie jajek dało dzieciom z naszego oddziału przedszkolnego dużo radości. Po skończeniu zadania, każdy z dumą prezentował własnoręcznie zrobioną pisankę.

J.Hanusiak