Rowerem do Kamieńczyka.

WYCIECZKA ROWEROWA DO KAMIEŃCZYKA

W piątek 30 września 2011r. ok. godz. 8.30 klasa VIc  z wychowawcą i opiekunami  w składzie Jerzy Sadkowski, Andrzej Grajczyk, Bożena Bruszkiewicz, wyruszyła na wycieczkę rowerową do Kamieńczyka. Nie znając wszystkich szczegółów wycieczki, które w tajemnicy skrzętnie ukrywał p. Andrzej Grajczyk,  rozpoczęliśmy naszą przygodę spod szkoły kierując się w stronę mostu kołowego. Po jego pokonaniu zjechaliśmy w dół i podążaliśmy wzdłuż kopalni piasku. Niemałą przygodą okazało się zejście po niewielkiej wydmie. Pokonaliśmy także niewielki strumyczek, gdzie chłopcy okazali się prawdziwymi  dżentelmenami i pomogli dziewczynkom przeprowadzić rowery. Dalej kierowaliśmy się w stronę łęgów skuszewskich gdzie naszym celem był grób nieznanego żołnierza. Po dotarciu mieliśmy chwilkę na odpoczynek i zapoznanie się z nieznanymi nam faktami z historii walk z września 1939r. Prowadząc nas wzdłuż koryta rzeki Bug pan Andrzej Grajczyk pokazał nam osokę aloesową. Jadąc dalej dotarliśmy do kopalni piasku, gdzie chłopcy w „nagrodę” robili pompki a dziewczynki przysiady. Po chwili pędziliśmy „z górki na pazurki” w stronę Kamieńczyka. Po drodze odwiedziliśmy jeszcze cmentarz w Kamieńczyku i dowiedzieliśmy się  o pociągu pancernym walczącym pod Wyszkowem w czasie kampanii wrześniowej w  1939r. Następnie dotarliśmy do celu naszej wycieczki - placu dawnej Szkoły Podstawowej. Tu pan Grajczyk pokazał nam kilka sposobów na unieruchomienie napastnika (była niezła zabawa!). Po zapasach było wspólne pieczenie kiełbasy na ognisku, gry i zabawy. Powrotna droga obfitowała w zerwane łańcuchy i odpadające od rowerów pedały. Na szczęście wszyscy cali, zmęczeni i radośni dotarliśmy do szkoły.

Na koniec specjalne podziękowania dla opiekunów, w szczególności dla pana Jerzego Sadkowskiego i Andrzeja Grajczyka, za zorganizowanie nam tak ciekawej wycieczki łączącej poszerzanie naszej wiedzy historycznej i przyrodniczej.

M. Chełmicka

W Kamieńczyku kl.VIc