Święto Szkoły

Ziemio Ojczysta, ziemio jasna, nie będę powalonym drzewem", czyli jak klasy IV-VI SP 2 uczciły pamięć Patrona szkoły oraz rocznicę Święta Niepodległości

W SP2 tytułowe święta od lat obchodzone są w jednym terminie, gdyż nasz patron Władysław Broniewski walczył w szeregach Legionów o utraconą niepodległość Polski.

W bieżącym roku szkolnym uroczystości te obchodziliśmy 10 listopada.

Do realizacji programu tych świąt  zaplanowano użycie wiodącej metody aktywizującej jaką jest projekt.Metoda projektu pozwala na łączenie treści i umiejętności z różnych dziedzin w spójną całość

(integracja międzyprzedmiotowa) oraz inspiruje uczniów do pracy twórczej i samodzielnej.Aby osiągnąć zamierzone cele i zadania potrzebne było zaangażowanie uczniów, wychowawców

oraz nauczycieli języka polskiego, historii, plastyki, informatyki i religii. Podczas realizacji wyznaczonych zadań metodą projektu uczniowie zdobywali nową wiedzę, a także kształcili następujące umiejętności:
- samodzielne planowanie swej działalności,
- poszukiwanie informacji,
- współpraca w zespole,
- korelowanie wiedzy z różnych przedmiotów.
Odpowiedzialnymi za przygotowanie i przebieg uroczystości była pani Emilia Biernacka i pani Grażyna Sroczyńska, a współodpowiedzialną pani Monika Chełmicka.
Tak oto przebiegały obchody tych uroczystości:
10 listopada 2009 roku klasy IV-VI wraz z wychowawcami o godzinie 9.00 zebrały się na górnym korytarzu naszej szkoły. Wicedyrektor Wiesław Pasek powitał zgromadzonych i podkreślił wagę tego spotkania. Następnie został przedstawiony montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klas V-VI oraz chórku szkolnego, przygotowany przez panią od religii Grażynę Sroczyńską. Dzieci krótko przypomniały trudną historię naszego kraju w czasach zaborów i swym wystąpieniem złożyły hołd poległym za ojczyznę.Następnie odbyła się prezentacja multimedialna "Losy Polski w okresie niewoli" przygotowana przez ucznia kl. 6d Mateusza Pawlaka.Praca ta została wyróżniona w konkursie dla klas szóstych.Kolejnym punktem programu było wystawienie scenek patriotycznych "Jak Polacy cieszyli się z odzyskania niepodległości" w wykonaniu klas V i VI. Uczniowie wcześniej losowali poszczególne grupy społeczne (nauczycieli, poetów-pisarzy, rolników, żołnierzy)i pod opieką wychowawców przygotowywali się do wystąpienia. Scenki te pokazały piękny przekrój naszej historii. W tym czasie trwały prace poszczególnych przedstawicieli klas IV-VI nad ilustracją do wybranego wiersza patrona szkoły - Władysława Broniewskiego. Po przerwie obiadowej zgromadzonym zaprezentowały się 2-osobowe zespoły z klas IV w recytacji poezji patriotycznej, a następnie uczestnicy uroczystości mogli podziwiać ciekawe prace plastyczne związane z lirykami Władysława Broniewskiego. Ilustracje opatrzone były komentarzem ustnym treść wiersza, co pozwoliło na przybliżenie biografii Patrona szkoły Ta prezentacja zamykała uroczystości szkolne, po niej nastąpiło przemówienie wicedyrektora Wiesława Paska, który podsumował obchody naszych świąt oraz zapowiedział, iż uczniowie, którzy brali aktywny udział otrzymają oceny celujące z różnych przedmiotów (języka polskiego, historii, plastyki czy informatyki). Następnie zabrał głos dyrektor Jan Hryniewicz, który wręczył dyplomy z podziękowaniami nauczycielom zaangażowanym w przygotowania tych uroczystości.

Ten dzień społeczność uczniowska SP2 zapamiętała jako piękną lekcję patriotyzmu.