Światowy Dzień Serca

OJ, DZIAŁO SIĘ, czyli jak szóstoklasiści świętowali VI Szkolne Obchody Światowego Dnia Serca”

18 września 2009r  uczniowie klas VI naszej szkoły wyruszyli na rajd rowerowy pod opieką wychowawców (p. B. Banasik, p. I. Księżak, p. R. Frydrych i p. E. Biernacką, p. L. Nierubca, i chętnych Rodziców.Zanim dotarliśmy do naszego celu – zaprzyjaźnionej szkoły w Natalinie, w lesie odbyła się przygotowana przez pana Nierubca gra terenowa połączona z konkursem wiedzowym. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 12 pytań z zakresu wiedzy sportowej, zdrowia oraz historii, dbając o to, aby zrobić to w jak najkrótszym czasie. Wyniki zostały ogłoszone, gdy dotarliśmy do zielonej szkoły, gdzie czekała na nas pani G. Sroczyńska, pani pedagog A. Frejnik oraz Rodzice, którzy przygotowali teren do zabawy  i ogniska.Tak przedstawiały się wyniki gry terenowej:

1.KATEGORIA „CZAS WYKONANIA”

I miejsce VIb – 12 pkt,II miejsce VIa – 10 pkt,III miejsce VIc, VId – 8 pkt

2.KATEGORIA „WIEDZA”

I miejsce – VI b, VI c – 8pkt,II miejsce – VIa, VId – 7pkt

OGÓLNE WYNIKI

I miejsce – VIb – 20 pkt

II miejsce – VIa – 17 pkt

III miejsce – VIc -16 pkt

IV miejsce – VId – 15 pkt

Następnie p. Sroczyńska zaproponowała każdej klasie wymyślenie hasła związanego z sercem.Oto klasowe pomysły:

VIa – „Nie pal papierosów, bo więcej nie zjesz kabanosów. O nasze serca musimy dbać”

VIb – "Serce naszym skarbem jest, dbajmy o nie, jedno jest.”

VIc – „Nasze serce młode, zdrowe do wysiłku wciąż gotowe”.

VId – „Zdrowe serce, zdrowe życie, poćwiczcie, zobaczycie”.

W tym czasie uzdolnieni malarsko przedstawiciele klas pracowali nad plakatem dotyczącym oczywiście serca (był to konkurs plastyczny).

Wyniki które ogłosiła p. Frydrych, okazały się zaskakujące. Wszystkie prace otrzymały I miejsce!Następnie była chwila oddechu – czas ogniska i pieczenia kiełbasek.Chętni uczniowie wzięli udział w tańcu „Wspólnota” którego nas nauczyla i zademonstrowała p. Sroczyńska. Był tak wciągający, że nie oparła mu się nawet pani pedagog, co widać na fotografii.Pokrzepieni posiłkiem, z nowymi siłami, wzięliśmy udział w konkurencjach sportowych poprowadzonych przez pana Nierubca.

Oto wyniki poszczególnych konkurencji:

CIĄGNIĘCIE LINY:I miejsce – VI d,II miejsce – VI c,III miejsce – VI a,IV miejsce – VI b

BIEGI SZYBKOŚCIOWE:

- dziewczęta:I miejsce – VI d, II miejsce – VI b,III miejsce – VI c, IV miejsce – VI a

- chłopcy:I miejsce – VI a,II miejsce – VI d,III miejsce – VI c, IV miejsce VI b

SZTAFETA WAHADŁOWA:I miejsce – VI c,II miejsce – VI b,III miejsce – VI d,IV miejsce - VI a

Czas na dobrej zabawie minął szybko. Pozostało tylko uporządkować teren oraz złożyć podziękowania za gościnę pani opiekującej się szkołą w Natalinie. To była udana wyprawa!

PAMIĘTAJ O SERCU! Pod takim hasłem 25 września 2009r  uczniowie klas V pod opieką wychowawców; p. E.Landoch, p. A. Kosińskiej, p. J. Wielgolewskiego, p. M. Błaszczak, p. pedagog A. Frejnik oraz rodziców wyruszyli rowerami do zielonej Szkoły w Natalinie na VI szkolne obchody „Światowego Dnia Serca”. Nieco zmęczeni jazdą dotarliśmy do celu. Po krótkim odpoczynku zabraliśmy się do pracy.Na początku p. E. Landoch przypomniała wszystkim cel naszej wyprawy, przekazała podstawowe informacje o historii obchodów Światowego Dnia Serca oraz o chorobach układu krążenia i przyczynach zwiększających ryzyko ich występowania, zaznaczając, że najlepszym sposobem walki z chorobami układu krążenia jest profilaktyka.

Następnie wybrane drużyny z każdej klasy wzięły udział w konkursach.

W konkursie wiedzowym pod kierunkiem p. E. Landoch – uczniowie rozwiązywali test, który zawierał krzyżówkę i pytania dotyczące chorób układu krążenia. Zadaniem drużyn było również ułożenie rymowanki o sercu,

W konkursie plastycznym -  pod kierunkiem p. A. Kosińskiej dzieci rysowały plakat pod hasłem „ Pomagam swojemu sercu".

Pozostali uczniowie pod kierunkiem p. J. Wielgolewskiego i p. M. Błaszczak, dopingowani przez rodziców, sprawdzali swoje siły w konkurencjach sprawnościowych pod hasłem „ Bądź aktywny! Trzymaj formę”. Uczestnicy za wysiłek zostali obdarowani owocami, aby wzbogacić swój organizm w witaminy.Następnie w miłej atmosferze  biesiadowaliśmy przy ognisku.Wszystko, co miłe szybko się kończy i tak również zakończył się nasz pobyt w Natalinie. Jeszcze tylko uporządkowaliśmy teren i ruszyliśmy w drogę powrotną. Wszyscy bawiliśmy się super!!!!!

Rymowanki o sercu – wyniki pracy klas V

Jeśli chcesz mieć serce zdrowe

Jedz warzywa i pij soki owocowe.

W te dziesiąte urodziny

Życzą zdrowia sercu chłopcy i dziewczyny.

Jedz owoce i warzywa

To na zdrowie dobrze wpływa.

Biegaj po lesie, to ci też zdrowie przyniesie.

Jedz mniej a częściej to ci przyniesie szczęście.

Po podsumowaniu zdobytych punktów klasy  zajęły: I msc. Vd,II msc.Vb,III msc. Va,IV msc. Vc

E.Biernacka, E. Landoch