41. KONKURS „ WARSZAWSKA SYRENKA” – etap gminny

Eliminacje gminne  Konkursu „Warszawska Syrenka” odbyły się w czwartek 15 marca w Bibliotece Miejskiej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice w każdej kategorii wiekowej.

Recytacje etapu gminnego  oceniało jury w składzie: zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska, reprezentująca Mazowiecki Instytut Kultury (organizatora finału konkursu Warszawska Syrenka) Magdalena Chabros, dyrektorzy Wyszkowskiego Ośrodka Kultury Mariusz Kowalski i Biblioteki Miejskiej Małgorzata Ślesik-Nasiadko oraz aktor Piotr Kamiński. Pod uwagę brali dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy i ogólny wyraz artystyczny.

W kategorii klas 0 – III wystąpiło 25 uczniów, wśród których niezmiennie najpopularniejszym autorem pozostaje Jan Brzechwa. – To nie jest konkurs aktorski – komentowała Magdalena Chabros. – Najważniejsza jest kultura słowa i zrozumienie tego, co się mówi. Fajne jest, jak opowiadacie wiersz, trochę mniej fajne, jak pokazujecie.

- Interpretacja utworu to opowiadanie jakiejś historii, musi wynikać z emocji dziecka. Zachęcajcie dzieci, żeby recytowały same z siebie – dodał Piotr Kamiński.

III miejsce w konkursie  klas 0 – III zajęła uczennica naszej szkoły– Michalina Zawadzka z klasy III d .

Bardziej krytycznie jury oceniło uczestników starszych kategorii wiekowych. Można było usłyszeć wiersze m.in. Aleksandra Fredry, Edwarda Stachury, Hanny Niewiadomskiej, Juliana Tuwima, Małgorzaty Strzałkowskiej, Joanny Papuzińskiej, Marii Konopnickiej, Krzysztofa Buszmana, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Jana Pietrzaka, Wisławy Szymborskiej, Władysława Broniewskiego, Adama Mickiewicza, Jerzego Jurandota, Ludwika Jerzego Kerna, Roberta Frosta, Tadeusza Różewicza, ale też fragmenty prozy, np. „Nowych przygód Mikołajka”, „Pipi Pończoszanki”, „Mariolki. Zwariowanej powieści dla nastolatek”, „Harrego Pottera”.

Magdalena Chabros mówiła m.in. o doborze repertuaru: - Dobierajcie wiersze do siebie i niech będą o czymś, z czym się zgadzacie. Pięknie jest mówić Szymborską, tylko czy do końca rozumiecie, o czym pisze?

Jury zwróciło również uwagę na opanowanie tekstu, akcentowanie puent i staranną wymowę.

W kategorii klas IV – VI  II miejsce zajęła Zofia Wołyniec z klasy IV a

Zaskakująca była natomiast decyzja jurorów, którzy w kategorii klas VII i gimnazjów w ogóle nie przyznali nagród i nie wyłonili nawet jednego reprezentanta Gminy Wyszków do etapu powiatowego, który odbędzie się 22 marca również w Bibliotece Miejskiej.

W najstarszej kategorii wiekowej zaprezentowały naszą szkołę trzy uczennice klas VII.

W swój występ włożyły dużo pracy. Dla nas pięknie recytowały wybrane wiersze . Dziękujemy Wam – Klaro , Wiktorio i Julio.

Michalinie i Zosi życzymy powodzenia w dalszym etapie konkursu.