CYBERPRZEMOC

Jest to rodzaj przemocy stosowanej przez Internet.

Sprawca cyberprzemocy to osoba, która poniża, obraża, ośmiesza a także straszy. Może tego dokonywać zarówno poprzez publikowanie, komentowanie zdjęć, postów w mediach społecznościowych, jak i wysyłanie prywatnych wiadomości. Podszywanie się pod kogoś innego, włamywanie na konta to też cyberprzemoc.

Cyberprzemoc jest to działanie intencjonalne- sprawca stosuje konkretne działania, by wzbudzić poczucie zagrożenia u swojej ofiary.

Sprawcy często mają poczucie anonimowości oraz bezkarności. Jednak tak nie jest!

W Polsce obowiązuje art.190a Kodeksu Karnego: „Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej. Jeżeli następstwem czynu jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Pamiętaj, że praktycznie każdą osobę w Internecie można namierzyć.

POWIEDZ STOP CYBERPRZEMOCY!

Jeśli doświadczasz cyberprzemocy:

• Powiedz o tym sobie dorosłej – pomoże Ci ona poradzić sobie z sytuacją;
  • Postaraj się nie kontaktować ze sprawcą cyberprzemocy. Nie odpowiadaj na zaczepki, nie pozwól się sprowokować;
  • Zachowaj dowody cyberprzemocy – nie kasuj wiadomości, rób zrzuty ekranu.

Jeśli jesteś świadkiem cyberprzemocy:

• Nie rozpowszechniaj ośmieszających inne osoby materiałów,
  • Poinformuj dorosłe osoby o sytuacji, której byłeś świadkiem.
  • Okaż pokrzywdzonej osobie wsparcie.

Gdzie możesz znaleźć pomoc?

800 12 12 12  - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży   - www.116111.pl