Lekcja w kinie - ogólnopolski program edukacji medialnej

4 lutego uczniowie klas I-III uczestniczyli w multimedialnej "Lekcji w kinie" pt. "Zaczarowany świat dźwięków - jak powstaje dźwięk w filmie animowanym" przeprowadzonej w ramach ogólnopolskiego programu edukacji filmowej którego organizatorem jest Centrum Edukacji Filmowej.

Podczas lekcji która odbyła się w Wyszkowskim Ośrodku Kultury dzieci dowiedziały się, jak ważnym tworzywem filmu jest dźwięk. Aby poznać historię dźwięku w kinie, prowadząca spotkanie zaprezentowała powstały ponad 118 lat temu pierwszy film nakręcony przez braci Lumiere, oraz fragmenty niemych filmów z udziałem Charlie Chaplina, do których muzykę odtwarzał taper (pianista), a napisy pojawiały się na planszach. Po ciekawym wstępie, dzieci zostały zaproszone przez aktorkę Dominikę Ostałowska do wirtualnych odwiedzin studia imitowania dźwięków znajdującego się w gmachu TVP. Pracownicy studia, wypełnionego przedmiotami codziennego użytku odkrywali przed młodymi widzami tajniki powstawania dźwięków, które później usłyszały dzieci podczas oglądania bajki o Czerwonym Kapturku. W dalszej części uczestnicy wtorkowego spotkania zajrzeli do wytwórni Walta Disneya by dowiedzieć się, jak Amerykanie radzą sobie z imitowaniem dźwięków do filmów animowanych. Z nowo zdobytymi wiadomościami uczniowie wzięli również udział w dźwiękowym quizie oraz w imitowaniu dźwięku burzy, który następnie został podłożony pod nagranie fragmentu filmu. Na zakończenie zajęć dzieci obejrzały film pt. "Rio" będący  wzruszającą opowieścią o przygodach małej papugi.