Rozpoczęliśmy wiosenny sezon wycieczkowy

21 marca 2014r. uczniowie klasy IIc pierwszy dzień wiosny spędzili w Pniewie, w gościnnych murach ponad stuletniej szkoły w której obecnie mieści się izba regionalna.

Uczestniczące w wycieczce dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej podczas której zwiedzały tradycyjne wnętrze chałupy z Kurpiowskiej Puszczy Białej. Oglądały piękne meble, stroje, hafty, charakterystyczne pisanki, pająki, korony kwietne, wycinanki i tkaniny. Dowiedziały się , do czego służyły przeróżne sprzęty, gliniane naczynia, narzędzia używane w dawnych gospodarstwach wiejskich. Przekonały się, jak mozolną pracę wykonywały gospodynie zanim  uszyły np. lniane ubrania.. Podczas części warsztatowej prowadząca spotkanie, pani Halina Witkowska snując ciekawe opowieści o tradycjach związanych z powitaniem wiosny, przygotowaniami do świąt wielkanocnych, nauczyła dzieci wykonywać  kwiaty z bibuły, którymi tak jak tradycja nakazuje dziewczęta udekorowały nasz klasowy gaik. Wymagający cierpliwości proces wytwarzania papierowych kwiatów umilony został słodką niespodzianką przygotowaną przez twórczynie ludowe. Dzieci skosztowały pampuchów, smażonych placków drożdżowych.Piękna, słoneczna pogoda pozwoliła również uczniom  na spacer po Pniewie, obejrzenie kościoła, zajrzenie do miejscowej szkoły, zwiedzenie kuźni i na  zabawy na świeżym powietrzu które stanowiły ostatni punkt wycieczki.

R.Ślubowska