Wycieczka oddziału 0A nawiązująca do Roku Oskara Kolberga

Ten sławny etnograf i miłośnik folkloru przyczynił się do tego, że dzisiejsze pokolenia młodych Polaków mogą zapoznać się z kulturą i tradycjami dawnych pokoleń. Rok 2014 został ogłoszony uchwałą Sejmu, rokiem Oskara Kolberga w związku z tym grupa dzieci oddziału 0A wybrała się na wycieczkę do Kuźni Kurpiowskiej do  Pniewa aby poznać zwyczaje i obrzędy ludowe Kurpi Białych.

Zobaczyliśmy jakie było wyposażenie dawnych chat kurpiowskich, czym zajmowali się ludzie i jak radzili sobie w życiu codziennym. Zwiedzaliśmy pięknie ozdobione i bardzo kolorowe pomieszczenia.Następnie przystąpiliśmy do wypieku ciasteczek. Sami wałkowaliśmy ciasto i wyciskaliśmy foremki. Po upieczeniu okazało się ,że są trochę pikantne ale bardzo smaczne. W dawnych czasach  pieprz dodawano po to, aby dzieci zjadały jak najmniej słodyczy.Zbliżają się Święta Wielkanocne, spróbowaliśmy więc swoich sił w ozdabianiu wielkanocnych jajek. Każde dziecko wykonało  pamiątkową pisankę, którą mogło zabrać do domu. Wszystkie prace były bardzo kolorowe i ciekawe.Nie zabrakło także czasu na zabawy na pobliskim placu zabaw na terenie Szkoły Podstawowej w Pniewie. Jak się okazało wszystkie dzieci były po wycieczce bardzo zadowolone a wyjazd  dostarczył im wielu niezapomnianych wrażeń.

Serdecznie dziękujemy Pani Penkul i Pani Kaczyńskiej za pomoc w opiece nad dziećmi. Pozdrawiamy również Oliwiera Tyburę i Weronikę Stokarską, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli z nami pojechać na wycieczkę.

E.Mielczarczyk