MYŚL TRZEŹWO-program profilaktyczny ,, Domowi Detektywi”.

29 kwietnia 2014 r w naszej klasie odbył się ,,Wieczór  Jasia i Małgosi”, który  był podsumowaniem

programu profilaktycznego ,,Domowi Detektywi”. Klasa  IV b wraz z wychowawcą Emilią Biernacką realizowała ten program w ramach Wyszkowskich Dni Profilaktyki. Głównym celem przeprowadzonych zajęć jest opóźnienie momentu , w którym młodzi  ludzie po raz pierwszy sięgną po alkohol.

Program obejmuje następujące tematy:

-prawdy i mity na temat alkoholu,

-wpływ reklamy i mediów na kształtowanie się przekonań na temat alkoholu ,

-rodzaje presji rówieśniczej,

-powody, dla których młodzi ludzie piją alkohol,

-konsekwencje picia alkoholu przez dzieci i młodzież.

Program realizowany był w szkole pod kierunkiem wychowawcy oraz w domu razem z rodzicami w ramach tzw. Domowych Drużyn przez okres 10 tygodni.

Uwieńczeniem tych działań było wtorkowe spotkanie wychowawcy, uczniów kl. 4b, ich rodziców oraz pań: wicedyrektor Moniki Chełmickiej i Anny Kądzieli-pedagoga szkoły. Spotkanie zaszczycili również przedstawiciele prasy lokalnej.

Podczas ,,Wieczoru Jasia i Małgosi’’ wychowawca podziękował całej klasie za dobrą pracę oraz współpracę rodziców w realizacji programu.

Rodzice wraz z dziećmi rozwiązywali zadania w grupach, a następnie odbył się wernisaż prac uczniów. Prezentacje plakatowe były przygotowane wcześniej i dotyczyły różnych tematów , tj. częstotliwości picia alkoholu  , różnych sposobów reklamowania piwa w czasopismach , wpływu alkoholu na organizm i mózg człowieka oraz konsekwencjach prowadzenia samochodu po alkoholu.

Spotkaniu towarzyszył słodki poczęstunek i miła atmosfera. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w programie.

Emilia Biernacka