Chroń się przed kleszczami wszelkimi sposobami

W kwietniu i w maju uczniowie oddziału 0A uczestniczyli w realizacji  programu „ Chroń się przed kleszczami wszelkimi sposobami” , którego celem była edukacja na temat kleszczy i chorób odkleszczowych. Program organizowany był przez Fundację „Aby Żyć” we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Warszawie.

W ramach programu „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”  dzieci zapoznały  się z zasadami profilaktyki chorób odkleszczowych, zdobyły  wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy i zagrożeń związanych z ugryzieniem przez te pajęczaki,  poznały  sposoby przenoszenia się kleszczy na zwierzęta i ludzi oraz zaznajomiły  się ze sposobami zapobiegania i ochrony przed przenoszonymi przez nie chorobami.W ramach programu wszyscy rodzice zapoznali się z celami i założeniami programu, dzieci i rodzice otrzymali promocyjne ulotki. Odbyły się konkursy na rymowankę , konkurs plastyczny „ Gdy widzę kleszcze, to wrzeszczę”. Przeprowadzono  również zajęcia dydaktyczne poświęcone sposobom zapobiegania chorobom odkleszczowym. Uczniowie naszego oddziały obejrzeli  film pokazujący w jaki sposób usunąć kleszcze z naszego organizmu. Podczas spotkania z rodzicami, które było podsumowaniem naszych działań, dzieci prezentowały swoje wiadomości i umiejętności przed swoimi mamami i tatusiami. Nie zabrakły przy tym wielu śmiesznych i często zaskakujących sytuacji zarówno dla rodziców, jaki i dla dzieci.

Ewa Mielczarczyk