Leśne wędrówki i nie tylko.

W piękny, upalny  poranek 11 czerwca dwie grupy – klasa IIc i oddział przedszkolny 0a wybrały się na ostatnią już w tym roku szkolnym wycieczkę do Nadleśnictwa w Łochowie

Najpierw jednak odwiedziliśmy szkolne Muzeum Gwizdka działające przy Zespole Szkół w Gwizdałach, które  powstało w maju 1999 r. Propozycję jego utworzenia złożył szkole pan Witold Tchórzewski, lekarz rentgenolog, kolekcjoner z Warszawy, który na dobry początek podarował 52 gwizdki. Dziś, w muzeum, jest ich kilka tysięcy. Wśród nich odnajdziemy m.in.: gwizdki od czajników, piszczałki, flety, okaryny, gwizdki policyjne, wojskowe, sportowe, odpustowe, drewniane w kształcie zwierząt, gwizdki z porcelany itp

Obecnie jego zbiory liczą około 5000 gwizdków i innych eksponatów. Są to: gwizdki od czajników, gwizdki zabawki, gwizdki branżowe (sportowe, kolejowe, harcerskie, milicyjne i policyjne), gwizdki ludowo - odpustowe, instrumenty muzyczne (flety, okaryny, fujarki oraz organy). Najstarszym jest prawie dwustuletnia ligawka.Mieliśmy również możliwość udziału w zajęciach z garncarstwa. Dzieci zobaczyły jak powstają różne naczynia gliniane.

Następnie udaliśmy się do miejsca docelowego naszej eskapady. Czyli do Nadleśnictwa Łochów, które  posiada bazę edukacyjną przy leśniczówce Leśnictwa Kamionna.

Z niecierpliwością oczekiwali na nas  leśnicy, niezwykle mili i sympatyczni panowie, którzy oprowadzali uczestników naszej wycieczki po lesie. W miejscu tym bowiem  zaczyna się ścieżka edukacyjna „Mój Las", która posiada dwie trasy: krótszą dla młodszych dzieci oraz dłuższą dla wszystkich, którzy lubią leśne spacery. Obydwie trasy wyposażone zostały w tablice edukacyjne, dzięki którym turyści mogą dowiedzieć się więcej o przyrodzie, napotkanych obiektach czy pracy leśnika. Przy sali edukacyjnej dzieci zobaczyły stałą wystawę przyrodniczą zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Na zakończenie eskapady pracownicy nadleśnictwa przygotowali  dla dzieci poczęstunek i ognisko. Po tak wyczerpującej i ciekawej wędrówce, pieczone kiełbaski i sok owocowy smakowały wspaniale. Każdy uczestnik tej interesującej wyprawy na pamiątkę otrzymał książeczkę o tematyce przyrodniczej.

Wychowawczynie - E.Mielczarczyk i R.Ślubowska