Klasa IIIb dokarmia ptaki.

Kiedy śnieg sypie i ptaki głodują to...

Uczniowie klasy IIIb pomagają ptakom w czasie zimy, wiedząc że znalezienie pokarmu jest w tym czasie bardzo trudne. Pani Olga Mitłosz zaopatrzyła dzieci w różne nasiona : maku, lnu, słonecznika i dyni. Uczniowie uzupełniają karmnik przy szkole, obserwują ptaki, szukają informacji na temat ich zwyczajów, wykonują ilustracje i zdjęcia. Prowadzą dzienniczki obserwacji ptaków odwiedzających karmnik.

Wioletta Runo

Sikorka bogatka

• Bogatka jest największą z sikor.
  • Prawie żaden inny ptak nie daje się tak łatwo obserwować w naszym ogrodzie.
  • Ma czarną czapeczkę i krawat oraz białepoliczki.
  • Wierzch ciała oliwkowozielony i na skrzydle biały pasek, brzuch żółty z czarnym podłużnym pasem biegnącym przez środek, pasek jest cieńszy u samic.
  • Odżywa się różnorodnie, często głośno czasem szepcząco, śpiew zmienny, często ,,cicibe cicibe cibe cibe'' lub „pink-pink”

Siedlisko bogatki to lasy, zadrzewienia, parki i ogrody, także w miastach.Gniazduje w dziuplach lub skrzynkach lęgowych, czasami w zakamarkach budowli (na wysokości do 4 m). Gniazdo wije z zielonego mchu i suchych traw, jego wyściółka zrobiona jest z włosia, sierści i puchu. W lęgu znajduje się 8-12 jaj wysiadywanych 13 dni przez samicę. Młode wylatują po 15-20 dniach.Odżywia się różnorodnie, zjada owady i ich larwy żyjące na liściach i gałązkach drzew oraz nasiona drzew iglastych i liściastych. W zimie jest częstym gościem przy karmniku, gdzie chętnie zajada nasiona słonecznika, orzechy i słoninkę.

Zdjęcia i tekst Jakub Perzyna klasa IIIb.