Zabawa na wakacyjne nudy

Już niedługo wakacje. Na pewno nie możecie się doczekać.. Gdyby jednak po pewnym czasie dopadła was wakacyjna nuda przedstawiam propozycje zabaw z wykorzystaniem kolorów i nie tylko...

1. Złudzenie optyczne.
    - szklanka
    - kieliszek
    - olej
  Wstawić kieliszek do szklanki tak, żeby się w niej schował. Nalać oleju stopniowo do kieliszka, a potem przelewając- dopełnić do szklanki. W trakcie nalewania, kieliszek zacznie znikać.

2.Fontanna.
    - mała plastikowa butelka po napoju
    - szklana miseczka
    - balon
    - słomka
    - nożyczki
 W butelce na wysokości 3/4 zrobić nożyczkami mały otwór /pod kontrolą dorosłych/, włożyć w niego słomkę, nalać wodę. Pod wystającą słomkę podstawić miseczkę. Nadmuchać balonik i założyć go na szyjkę butelki. Ciśnienie powietrza w balonie zacznie wypompowywać wodę z butelki przez słomkę.

3. Papierowy kwiatek.
   - płytki talerzyk
   - papierowe kwiatki
 Do talerza nalać wody. Na kartce xero narysować kwiatki z wyrażnymi płatkami, pokolorować je, a potem pozaginać każdy płatek do środka. Wkładać kwiatki kolejno do talerzyka i obserwować jak pięknie rozkwitają.

4. Iluzja optyczna.
   - kartka z narysowanymi markerem strzałkami
   - szeroka szklanka albo słoik
   - woda
 Kartkę ze strzałkami złożyć na pół i postawić na stole. Przed kartką postawić szklankę i stopniowo nalewać wodę. Co się stanie ze strzałkami?

5. Bańka w bańce.
   - 1/2 łyżki cukru
   -1/2 szkl. wody
   - 2 łyżki płynu do naczyń
   - słomka
   - szklanka
 Nalać 1,2 szkl. wody, dodać cukier i płyn do naczyń. Wszystko dokładnie wymieszać. nabrać płynu ręką i rozmazać na stole. Nabrać płynu słomką, zrobić bańkę na rozmazanym polu, dotykając słomką stołu. Ponownie nabrać płynu słomką i delikatnie wprowadzić ją w zrobioną bańkę- zrobić drugą delikatnie dmuchając. Zabawa wymaga cierpliwości. Ja zrobiłam 5 takich baniek w bańce, a wam ile się uda?

6. Kolorowe mleko.
   - płytki talerzyk
   - mleko
   - barwniki spożywcze / może być też np. sok z buraka, rozpuszczona kurkuma itp./
   - łyżeczka albo pipetka
   - wacik do uszu
   - płyn do naczyń
 Nalać trochę mleka do talerzyka, zakraplać pipetką lub łyżeczką barwniki wg uznania, namoczyć w płynie do naczyń wacik, włożyć go w środek talerzyka / samą końcówkę/ . Co się stanie? Poruszać delikatnie wacikiem kreśląc w mleku wzorki. Z jaką zabawką z dzieciństwa kojarzy wam się to co widzicie?

7. Lawa.
   - przezroczysta szklanka / najlepiej wysoka/
   - olej
   - tabletki musujące
 Do szklanki nalać 1/3 wody wrzucić 2 musujące tabletki, Dolać olej do wysokości 3/4 zamieszać. Na efekt należy chwilę zaczekać. Dla chętnych: do oleju można dosypać szczyptę sypkiego brokatu. UWAGA! Płyn nie nadaje się do picia!

Zachęcam Was do takich zabaw jako alternatywę odpoczynku od komputera. Wszystkim moim uczniom życzę udanych i bezpiecznych wakacji.

Renata Fydrych