Uczymy odpowiedzialności za siebie i innych.

Klasa IVc wraz z nauczycielem techniki Joanną Wójcik i pielęgniarką szkolną  uczestniczyły w zajęciach pokazowych z udzielania pierwszej pomocy w klasach młodszych.

Uczniowie podzielili się wiedzą na temat bezpiecznych zachowań podczas udzielania pierwszej pomocy oraz zwrócili uwagę na kształcenie praktycznych umiejętności, które dziecko mogłoby wykorzystać w chwili zagrożenia życia.

W tym zakresie uczniowie uczyli się jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo poszkodowanego. Co robić, gdy jesteśmy na niebezpiecznym terenie, jak zabezpieczyć miejsce, w którym znajduje się poszkodowany. Oraz co zrobić, gdy czujemy się niebezpiecznie. W jaki sposób wezwać pomoc, gdy czujemy się zagrożeni.

Uczniowie pokazywali jak sprawdzić czy osoba jest przytomna oraz jak wzywać pomoc. Ćwiczyli, w jaki sposób sprawdzić, czy osoba poszkodowana oddycha i co robić, jeżeli w pobliżu miejsca wypadku nie będzie nikogo dorosłego. Utrwalili sobie numery telefonów ratunkowych oraz zapoznali się z całą procedurą zgłaszania wypadku i wzywania fachowej pomocy. Wykorzystując fantom uczyli jak pomóc rannemu, który nie oddycha. Uczniowie ćwiczyli oddechy ratownicze, zwracając uwagę na ruch klatki piersiowej. Ponad to nauczyły się ile wdechów powinny wykonać, żeby ich pomoc była skuteczna.

Podczas ćwiczeń dzieci uczyły się jak ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej ustalonej by spokojnie i bezpiecznie móc doczekać się przyjazdu karetki pogotowia oraz w jaki sposób kontrolować stan rannego.

W efekcie uczniowie już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie rannej. Dzięki powyższym zajęciom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych.

Joanna Wójcik