POLSKIE MIASTA W LEGENDACH.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy 4a pod opieką wychowawczyni wzięli udział w projekcie, dzięki któremu poznali wiele legend związanych z powstawaniem polskich miast.

Uczniowie zapoznawali się z lekturą pt. „O krakowskich psach i kleparskich kotach”. Treść poznanych legend i baśni sprawdzana była na lekcjach polskiego w formie ciekawych ćwiczeń typu tworzenie krzyżówek, quizów, planów wydarzeń czy redagowaniu pytań do treści tekstów. Jednocześnie uczniowie zgłębiali wiedzę geograficzną, poznając położenie tych miast na mapie naszego kraju.
Chętni uczniowie wykonali wspaniale komiksy do wybranych legend.
Ciekawym pomysłem było nawiązanie współpracy z klasą pani Renaty Ślubowskiej - 1a i odwiedziny pierwszaczków przez uczennice z klasy 4a.
Starsze koleżanki z podziałem na role przeczytały legendę autorstwa Marii Kruger pt. „O szlachetnym Gryfie i pięknej Syrenie”, która dotyczyła historii herbu Warszawy. Po odczytaniu lektorki zadawały pytania związane z treścią legendy, a pierwszaki wspaniale udzielały odpowiedzi. W nagrodę otrzymywały cukierki. Lekcję wzbogaciły dodatkowe materiały, tj. mapa Polski, wizerunki Gryfa i Syreny oraz współczesny herb Warszawy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy lekcji poczęstowali się cukierkami.
Dziękujemy wychowawczyni 1a za współpracę i chętnie odwiedzimy Was ponownie.
Udział w projekcie poszerzył wiedzę uczniów z zakresu literatury, historii i geografii.
E. Biernacka