Gminne Zawody Hobby Horse.

Niesamowita energia, mnóstwo zapału i radości – dokładnie takie emocje towarzyszyły pierwszym Gminnym Zawodom Hobby Horse, które zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 2 w Wyszkowie. Młoda dyscyplina sportowa, która narodziła się w Finlandii, zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Turnieje organizowane są już w wielu miejscach w Polsce, m.in. na warszawskim Służewcu. Teraz Wyszków dołączył do tego grona.

Hobby Horse to sport, w którym uczestnicy wcielają się w jeźdźców, używając pluszowych koników na kiju. W zawodach, które odbywają się na specjalnie przygotowanych trasach, najważniejszy jest czas, w jakim pokona się tor, a za strącone przeszkody odejmowane są punkty.

W Gminnych Zawodach Hobby Horse udział wzięli: SP nr 1, SP nr 3, SP nr 5, SP Rybno, Akademia Ucznia i oczywiście SP nr 2 – gospodarze wydarzenia, którego główną organizatorką i inicjatorką była Edyta Brejdak, nauczyciel wspomagający: - Pierwszego konia uszyłam mojej córce. Będąc w Norwegii, zobaczyła takiego konika i po powrocie do domu postanowiłam, że zrobię takiego dla niej. I tak się zaczęło. Później widziałam, jak dzieci w Skandynawii biegają i ćwiczą w Hobby Horse, gdzie są organizowane już zawody na poziomie międzynarodowym, to dlaczego nie my?! – zdradziła nam, dodając, że drugą osobą, równie zaangażowaną w organizację szkolnych inicjatyw jest Kinga Cieślak, także nauczyciel wspomagający.

Dyscyplina Hobby Horse wywodzi się z popularnego wśród skandynawskich dzieci hobby, polegającego na ozdabianiu drewnianych koni. Oficjalne zawody w Finlandii przeznaczone są dla dzieci w wieku 10-18 lat. I trzeba przyznać, że nieco mniejszą popularnością cieszą się wśród chłopców. W Hobby Horsingu dba się również o wygląd konika i to głównie dziewczynki zwracają uwagę na kolory kukiełki, grzywę, oczy - by ich „koń” był wyjątkowy i niepowtarzalny.

W miarę upływu czasu zaczęto organizować lokalne spotkania pasjonatów, aż pojawiły się pierwsze zawody. Ich ogromna popularność sprawiła, że Hobby Horse przerodziło się w pełnoprawną dyscyplinę sportową integrującą miłośników koni, która jest przede wszystkim doskonałą zabawą zapewniającą dużo ruchu.

Pierwsze zawody w Wyszkowie dały dzieciom mnóstwo radości. Tym bardziej cieszy zapowiedź dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2, Wiesława Paska, że nie była to dla nich jednorazowa przygoda. Za rok zawody odbędą się ponownie, a organizatorzy liczą, że do tego czasu więcej osób zapozna się z młodą dyscypliną i przybędzie uczestników.

Zwycięzcami pierwszych Gminnych Zawodów Hobby Horse, zostali:

Kategoria 7-8 lat
1. Szymon Borowicz - Szkoła Podstawowa nr 2
2. Mikołaj Szymański - Szkoła Podstawowa nr 3
3. Pola Skrzecz - Szkoła Podstawowa nr 3
Kategoria 9-10 lat
1. Krystian Chmielewski - Szkoła Podstawowa nr 2
2. Dominik Staniszewski - Szkoła Podstawowa nr 3
3. Marianna Godlewska - Szkoła Podstawowa nr 3
Kategoria 11-12 lat
1. Agata Toczko - Szkoła Podstawowa nr 2
2. Wiktoria Rękawek - Akademia Ucznia
3. Katarzyna Jałoszewska - Szkoła Podstawowa w Rybnie.

(Zdjęcia i tekst : wdi24.pl/SP nr 3)