Międzynarodowy dzień przeciwdziałania Przemocy i Nękania w Szkole.

W każdy pierwszy czwartek listopada obchodzimy Międzynarodowy dzień przeciwdziałania Przemocy i Nękania w Szkole, w tym nękania przy użyciu technik cyfrowych. Jest to święto nietypowe, ustanowione przez UNESCO w 2019 roku, a jego pomysłodawcami były kraje: Francja, Meksyk i Maroko.

Dzień ten zwraca uwagę na problem przemocy i zastraszania w szkole. Przemoc, we wszystkich swoich postaciach, stanowi naruszenie podstawowych praw dziecka.
W ten dzień należy nagłaśniać problem przemocy, a także okazać wsparcie ofiarom nękania. Edukuje się także społeczeństwo o negatywnych skutkach, jakie wywołuje przemoc w szkole.
Przemoc to celowe działanie na szkodę drugiej osoby. Może ona przybierać wiele rodzajów - na przykład fizyczną lub psychiczną. W 2018 roku, co czwarty polski uczeń doświadczył przemocy
w dowolnej formie. Coraz popularniejsza staje się także cyberprzemoc. Przemoc to nie agresja! Przemoc jest zawsze przemyślanym, celowym i długotrwałym działaniem, mającym
zastraszyć ofiarę. Agresja polega na zaszkodzeniu ofierze, najczęściej przez ból fizyczny.
Przemoc w szkole spowodowana jest wieloma czynnikami, na przykład:
wyglądem drugiej osoby, niepełnosprawnością, ubiorem, kolorem skóry, orientacją, majątkiem.
Nękanie (z ang. stalking) to wielokrotne, powtarzające się naprzykrzanie drugiej osobie. Polega na ciągłym śledzeniu, wysyłaniu wiadomości, dyskredytowaniu ofiary. Poszkodowana osoba ma obniżoną samoocenę, odczuwa niechęć lub wręcz strach przed wychodzeniem z domu.
Nękanie jest prawnie zabronione - nie lekceważ i nie bój się zgłosić nękania odpowiednim osobom i organom. Cybernękanie jest zastraszaniem przy użyciu technologii - Internetu, telefonów,
portali społecznościowych, gier lub komunikatorów. Jest to także natarczywe nękanie - ciągłe wysyłanie wiadomości lub niechcianych zdjęć. W 2019 roku cybernękania doświadczył co dziesiąty uczeń! Ofiary najczęściej są atakowane z powodu swojej orientacja, zainteresowań lub wyglądu.
Przemoc i cybernękanie nie tylko zastraszają ofiarę - powodują także długotrwałe skutki w życiu tej osoby. Wywołany stres wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne, obniża samoocenę, u dorosłych zaś zwiększa ryzyko uzależnienia od używek. Wśród nękanych uczniów jest także zauważalne
pogorszenie ocen - co może wpłynąć na całą ich edukację. Niektórzy prześladowcy twierdzą, że
stosowana przez nich przemoc to „tylko żarty”. Jeżeli czyjeś zachowanie wywołuje u Ciebie dyskomfort lub negatywne emocje - zakomunikuj to wyraźnie. Jeżeli jesteś ofiarą przemocy, otrzymujesz niestosowne wiadomości lub ktoś Cię zastrasza - nie czekaj, reaguj! Nie próbuj ukrywać, co Cię spotyka, gdyż prześladowca liczy na bezkarność. Zwróć się do zaufanej osoby, którą może być rodzic lub nauczyciel.
Przemoc nasila się wraz z przyzwoleniem otoczenia. Jeżeli jesteś świadkiem gnębienia, przemocy w dowolnej formie - reaguj! Bezkarność napędza sprawcę nękania, a u ofiary potęguje myśl, że sama jest sobie winna - w końcu nikt nie reaguje. Pokazanie sprawcy przemocy, że jego zachowanie nie jest tolerowane, często prowadzi do deeskalacji. Jeżeli doświadczasz przemocy lub cybernękania, bądź jesteś jej świadkiem, zgłoś to zaufanej osobie dorosłej - rodzicowi lub nauczycielowi. Możesz także skontaktować się z telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży. Jest to ogólnopolski, bezpłatny i anonimowy telefon zaufania, czynny 7 dni w tygodniu przez cała dobę
M.Ch. i K.C.