Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach 22 – 24 maja 2017r. klasy 5b, 5d, 4b, 4c pod opieką pani Marty Sadowskiej, pani Iwony Książak, pani Magdaleny Nizińskiej i pana Jana Laskowskiego wybrały się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

Pierwszy dzień spędziliśmy w Parku Jurajskim w Bałtowie, gdzie zobaczyliśmy ponad 100 modeli naturalnej wielkości dinozaurów, odwiedziliśmy Muzeum Jurajskie z niezwykłymi eksponatami pochodzącymi z różnych części świata, Prehistoryczne Oceanarium, gdzie naszym oczom ukazało się piękno morskich głębin i świat podwodnego życia ogromnych gadów. Stanęliśmy też „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu, a Kino Emocji w technologii 5D dostarczyło nam wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych i dotykowych. Pobyt w Bałtowie zakończyliśmy świetną zabawą w Parku Rozrywki.

Drugiego dnia udało nam się wejść na Łysą Górę i złożyć wizytę w najstarszym polskim sanktuarium z relikwią Krzyża Świętego oraz Muzeum Misyjnym, a schodząc ze szczytu podziwialiśmy krajobrazy z platformy z widokiem na słynne świętokrzyskie Gołoborze.

Kolejnym punktem naszego programu była wizyta w Centrum GeoEdukacji, gdzie poznaliśmy fascynujące opowieści o wyjściu pierwszych kręgowców na ląd, rozkwicie i zaniku tropikalnej rafy, budzących grozę trzęsieniach ziemi oraz tworzeniu się jaskiń i złóż cennych minerałów. A w kapsule 5D odbyliśmy fascynującą podróż do wnętrza Ziemi. Pobyt zakończyły zajęcia praktyczne - Moje pierwsze szlify, podczas których udało nam się wyszlifować i wypolerować kamienie, które mogliśmy zabrać na pamiątkę do domu.

Tego dnia zobaczyliśmy również największy i najstarszy z dębów w Polsce – Dąb Bartek

Trzeciego dnia naszej wyprawy weszliśmy do Jaskiń na Kadzielni, gdzie, jak prawdziwi speleolodzy, przeszliśmy podziemną trasą turystyczną przez trzy połączone ze sobą jaskinie. Następnie zdobyliśmy najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich - Łysicę.

Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i bardzo zadowoleni.

Uczestnicy wycieczki