Z WIZYTĄ U PSZCZELARZA.

W czwartek 3 kwietnia klasa V d wspólnie z wych. Moniką Chełmicką i opiekunem Mariolą Chodyną

udała się do pasieki Jerzego Wiśniewskiego. Pan pszczelarz bardzo cierpliwie i dokładnie opowiadał nam ciekawostki z życia pszczół. Dowiedzieliśmy się, że przodkowie pszczół pojawili się na Ziemi ok. 70 mln lat temu i jest to dość liczna gatunkowo grupa owadów. Wśród pszczół spotykamy wszystkie stopnie organizacji społecznej. Rój pszczeli składa się z królowej – matki, robotnic oraz trutni. Z czerwi, czyli larw pszczół, powstaje robotnica, trutnie i przyszłe królowe. Trutnie pojawiają się w ulu tylko na wiosnę. W ulu jest jedna królowa, około 2500 trutni oraz 50000 robotnic. Pan pszczelarz opowiedział jak zbudowany jest ul, pokazał narzędzia, które pomagają mu dbać o czystość w ulu oraz o całym mechanizmie pozyskiwania miodu. Pokazał także strój pszczelarza, który gwarantuje mu bezpieczeństwo.

Bardzo serdecznie dziękujemy za tak miłe spotkanie.

M. Chełmicka