Adam Pietrzykowski w finale wojewódzkim.

Adam Pietrzykowski w finale wojewódzkim

XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939 – 1945. Polski czyn zbrojny w okresie II wojny światowej”.

2 kwietnia br. odbył się III etap, wojewódzki, Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939 – 1945. Polski czyn zbrojny w okresie II wojny światowej”.

W kategorii szkół podstawowych udział wzięło w nim 113 uczniów z terenu całego województwa mazowieckiego. Naszą szkołę oraz powiat wyszkowski reprezentował Adam Pietrzykowski  z kl. 6b.

Aby awansować do etapu wojewódzkiego trzeba było przebrnąć eliminacje szkolne oraz rejonowe. Zadania konkursowe miały charakter testów z pytaniami zamkniętymi i otwartymi (krótkie odpowiedzi), należało także wykazać się umiejętnościami w  interpretowaniu różnego rodzaju źródeł historycznych, pracy z mapą, analizowaniu fotografii, literatury pięknej (poezja, pieśni). Obejmowały i poszerzały treści podstawy programowej oraz uwzględniały elementarne wiadomości z zakresu uzbrojenia, umundurowania, budownictwa obronnego i symboliki wojskowej.

Adam zaprezentował wysoki poziom wiedzy i umiejętności, otrzymał 73 % punktów

i  decyzją Wojewódzkiej Komisji Konkursowej uzyskał tytuł finalisty Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939 – 1945. Polski czyn zbrojny w okresie II wojny światowej”. Otrzyma także zaświadczenie potwierdzające jego osiągnięcia, wydane przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Ucznia przygotował nauczyciel historii Wiesław Pasek.