Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Wyszkowie

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 3283441
  • Do końca roku: 239 dni
  • Do wakacji: 46 dni

Kontakt

07-200 Wyszków ul. Jana Matejki 5 Tel: 29 7423233

 

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj formę

Celem realizowanego w naszej szkole programu  jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

DZIEŃ JABŁKA

W ramach promocji zdrowego odżywiania 30.09.2014r. w naszej szkole odbył się „DZIEŃ JABŁKA”. Na czwartej przerwie o godz. 1130 na sali gimnastycznej odbyła się wspólna konsumpcja przyniesionych przez uczniów jabłek oraz  można było dowiedzieć się jakie korzyści przynosi jedzenie tych owoców. Spotkanie zostało zakończone pokazem ćwiczeń gimnastycznych poprawiających kondycję organizmu.

 

Jakie korzyści przynosi nam jedzenie jabłek?

"An apple a day keeps the doctor away"

(Jedno jabłko dziennie i lekarz niepotrzebny) - to amerykańskie porzekadło z XIX wieku nic nie straciło na aktualności.

  1. Dodają energii.

Łatwe do przenoszenia jabłka mogą być świetnym zastrzykiem energii dla osób

w podróży oraz dzieci w szkole 

  1. Zapobiegają chorobom.

Jabłka zawierają fitochemikalia, które obniżają ciśnienie krwi, zapobiegają problemom z krążeniem powodowanym przez cukrzycę, a także pomagają utrzymać w normie poziom tzw. złego cholesterolu LDL.

  1. Walczą z rakiem.

Naukowcy z Uniwersytetu Cornell wykryli w skórce jabłka fitochemikalia, które niszczą  różnego rodzaju ludzkie komórki rakowe - m.in. komórki raka okrężnicy, piersi i wątroby - lub hamują ich wzrost.

  1. Wzmacniają kości.

Jabłka i sok z jabłek zawierają bor - minerał, który wzmacnia kości i chroni przed osteoporozą.

  1. Chronią serce.

Zawarty w jabłkach rozpuszczalny błonnik - pektyna - pomaga w zapobieganiu tworzeniu się złogów cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych, zmniejszając w ten sposób zagrożenie chorobami serca i układu krążenia.

  1. Poprawiają oddychanie.

 Naukowcy dowiedli, że osoby jedzące jabłka odznaczają się sprawniejszym funkcjonowaniem płuc i mniejszym ryzykiem zapadnięcia na choroby układu oddechowego (włącznie z astmą) w stosunku do osób, które jabłek nie jedzą.

  1. Odświeżają oddech.

Usprawniając trawienie pokarmu jabłka stają się naturalnym środkiem zwalczającym cuchnący oddech.


DZIEŃ GRUSZKI.

 

W ramach promocji zdrowego odżywiania 16.10.2014r. w naszej szkole odbył się „DZIEŃ GRUSZKI”. na czwartej godzinie lekcyjnej 

na sali gimnastycznej odbyła się wspólna konsumpcja przyniesionych przez uczniów gruszek oraz  można było dowiedzieć się jakie korzyści przynosi jedzenie tych owoców. Spotkanie zostało zakończone pokazem ćwiczeń gimnastycznych poprawiających kondycję organizmu. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas IV-VI.

 

Dlaczego warto jeść gruszki?

  • Gruszka ze względu na swoje bogactwo witamin i minerałów znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce. Z niej i cennych jej składników produkuje się kremy, toniki, żele pod prysznic, balsamy do ciała, maseczki, szampony, perfumy, kosmetyki anty trądzikowe itp.
  • Naukowcy udowodnili, że regularne spożywanie gruszek może pobudzać nasz mózg do wydajniejszej pracy. W swoim składzie gruszki posiadają pierwiastek o nazwie bor. To za sprawą boru łatwiej nam pracować umysłowo. Bor pobudza szare komórki do wytężonej pracy oraz poprawia możliwości koncentracji. Pierwiastek ten jest też szczególnie ważny podczas procesów związanych z transportem po organizmie wapnia. W szczególności zapobiega ubytkom wapnia z kości.
  • W medycynie ludowej napar z gruszek stosuje się przy przeziębieniach, gorączce i uporczywym kaszlu, a bardzo mocny napar z suszonych gruszek stosuje się w formie okładów na czoło i głowę - przy bólach głowy i migrenie, jak również w formie okładów na trudno gojące się rany i owrzodzenia.
  • Gruszki jako jeden z niewielu owoców zawierają jod, co powoduje, że pozytywnie wpływają na funkcjonowanie tarczycy i zapobiegają jej schorzeniom.
  • Gruszki rzadko wywołują uczulenia. Można podawać je niemowlakom po 6 miesiącu życia w formie deseru. Dorośli powinni pamiętać o jedzeniu gruszek ze skórką. Posiadają właściwości regulujące ciśnienie krwi, jest i powinna być stosowana w diecie wysoko ciśnieniowców, łagodnie obniża ciśnienie i uszczelnia naczynia włosowate.
  • Gruszka średniej wielkości jest prawdziwą kopalnią potasu zawiera około 210 mg. Potas jest składnikiem niezmiernie ważnym dla zdrowia człowieka. Pobudza prawidłową kurczliwość mięśniową, reguluje mechanizm transmisji w układzie nerwowym, a ponadto uczestniczy w metabolizmie białek.

 

 Tomasz Skwierczyński