Odblaski życia.

W ramach ogólnopolskiej kampanii - "Odblaski życia" dla uczniów klas IV-VI 11.03.2015r

w naszej szkoły odbyło się spotkanie z przedstawicielami policji. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli film profilaktyczny pt. "Z odblaskami żyje się dłużej". Celem kampanii jest zmniejszenie liczby potrąceń pieszych przez kierujących pojazdami, a także podniesienie świadomości osób pieszych na temat zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się na drodze. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20-30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, pokonuje 25 metrów w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli około 5 razy szybciej! To może uratować pieszemu życie.

Sierżant Damian Wroczyński w profesjonalny sposób przypomniał uczniom podstawowe zasady poruszania się po drogach w różnych sytuacjach. Na koniec spotkania wszyscy uczniowie dostali elementy odblaskowe w postaci zawieszek, które będą mogli nosić podczas poruszania się po drogach.

Tomasz Skwierczyński