1b w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego.

27 marca klasa 1b wybrała się na wycieczkę do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego mieszczącej się na warszawskim Okęciu.

Baza Lotnictwa Transportowego jest jednostką wojskową podległą 3. Skrzydłu Lotnictwa Transportowego. Wykonuje zadania lotnicze na wojskowych samolotach Gulfstream G550 i Boeing 737-800 oraz śmigłowcach transportowych W-3 „Sokół” i Mi -8.

Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzenie Sali Tradycji. Jest to miejsce gromadzenia i ekspozycji pamiątek, dokumentów oraz materiałów związanych z historią jednostki i jej tradycjami. Sala ta pełni funkcje edukacyjną, muzealną, reprezentacyjną i wychowawczą. Dzieci miały tu możliwość zobaczyć m.in. godło papieskie Jana Pawła II z własnoręcznym podpisem papieża. To tutaj właśnie lądował i stąd odlatywał Jan Paweł II podczas swoich pielgrzymek po kraju.

Piloci z tej jednostki za każdym razem zabezpieczali transport naszego papieża na terenie całego kraju. Następnie uczestnicy wycieczki mieli okazję obejrzeć statki powietrzne wykorzystywane w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego, którymi latają przedstawiciele naszych władz państwowych. Ale największą atrakcją była możliwość obejrzenia wnętrza śmigłowca, którym podróżuje prezydent  i  władze państwa. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Wojskowej Straży Pożarnej 1.

Bazy Lotnictwa Transportowego, której głównym zadaniem jest udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych w rejonie operacyjnym lotniska w przypadku wypadku lotniczego lub pożaru obiektów portu lotniczego. Uczestnicy wycieczki bogatsi o wyniesioną wiedzę ze zwiedzania jednostki być może powrócą tu, ale już w mundurze jako żołnierze i strażacy. Na pewno wrażenia z tej wycieczki pozostaną w nas na długo.

Iwona Godleś