3b w „Leszczynowym Zaciszu”.

29 września klasa 3b wyruszyła na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego  „Leszczynowe Zacisze” w Rozalinie.

Celem wycieczki były jednodniowe warsztaty edukacyjne pt. „Od ziarenka do bochenka”, podczas których właścicielka gospodarstwa opowiedziała dzieciom o pracy na roli, jak przygotowuje się pole pod zasiew zboża, kiedy siejemy i czym to robimy. Dzieci dowiedziały się, że kiedyś młócono cepem, a ziarno mielono żarnem.  Zapoznały się z rodzajami zbóż, poznały maszyny rolnicze, zobaczyły jak wyglądało dawniej  mielenie zebranego z pola ziarna na mąkę oraz co najważniejsze mogły same przygotować własne bułki z różnymi ziarnami a potem je upiec i zjeść.  Uczniowie mieli okazję podglądać zwierzęta takie jak : króliki, pawie, kozy, kucyki, kury. Kolejną atrakcją była przejażdżka wozem przez wieś oraz spacer do lasu na grzyby. Było też ognisko i pieczenie kiełbasek.   Na terenie gospodarstwa do dyspozycji dzieci był plac zabaw z huśtawkami, zjeżdżalnią tyrolską, hamaki, trampoliny jak również  stodoła pełna siana, gdzie każdy mógł wytarzać się i pozjeżdżać na sianie .

Iwona Godleś