Niezapomniane chwile w najstarszych górach w Polsce.

Uczniowie z klas: IVa, IVc i Vd na wycieczce w GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH
czyli niezapomniane chwile w najstarszych górach w Polsce.

Pod opieką p. Ewy Landoch, p. Aleksandry Frejnik – Bugiel i p. Tomasza Skwierczyńskiego przez trzy dni poznawaliśmy Góry Świętokrzyskie. Program wycieczki był niezwykle interesujący.
Zwiedziliśmy Park Jurajski w Bałtowie z rekonstrukcjami dinozaurów w skali 1:1, Muzeum Jurajskie ze skamieniałościami z okresu jury, prehistoryczne Oceanarium, Kino Emocji w technologii 5D, Park Rozrywki z wieloma ciekawymi obiektami. Zwierzyniec Bałtowski, czyli ZOO safari - królestwo dzikiej zwierzyny z wielu kontynentów obejrzeliśmy podróżując amerykańskim schoolbusem.
Wędrowaliśmy przez Świętokrzyski Park Narodowy na Święty Krzyż, zwiedziliśmy klasztor misjonarzy Oblatów najstarsze w Polsce sanktuarium z kaplicą relikwii Świętego Krzyża oraz rumowiska skalne - gołoborza. Mieliśmy także spotkanie z legendarnym dębem Bartkiem.
W Rezerwacie Przyrody Kadzielnia – obserwowaliśmy liczne zjawiska tektoniczne, jak prawdziwi speleolodzy przeszliśmy podziemną trasą turystyczną przez trzy połączone ze sobą jaskinie.
Trzeciego dnia po długiej i niełatwej wędrówce ogromnie zmęczeni dotarliśmy na Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Schodząc z góry obmyliśmy oczy wodą ze źródełka świętego Franciszka.
Zwiedziliśmy Centrum Geoedukacji w Kielcach na Wietrzni: odbyliśmy podróż do wnętrza Ziemi w specjalnej kapsule 5D, wzięliśmy również udział w zajęciach praktycznych z geologii – szlifowaliśmy okazy kamieni, które mogliśmy zabrać ze sobą na pamiątkę. Zmęczeni ale bardzo zadowoleni i pełni wrażeń szczęśliwie dotarliśmy do szkoły. Były to niezapomniane 3 dni poza domem.

Ewa Landoch.